Michał Klauza

Michał Klauza – dyrygent

Michał Klauza jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. R. Dudka oraz dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie I. Musina. Jest uczestnikiem międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. K. Redla (Rzym 1996) i V. Gergieva (Rotterdam 1997).

W swoim dorobku artystycznym posiada szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. z NOSPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki „Loteria na mężów” K. Szymanowskiego.

Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, z orkiestrami większości polskich Filharmonii i Akademii Muzycznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską.

Koncertował we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Armenii, Włoszech, Korei, w krajach Zatoki Perskiej.

W latach 1998–2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W maju 2002 roku z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl „Król Roger” K. Szymanowskiego.

W latach 2013–2015 był kierownikiem muzycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie obok koncertów symfonicznych przygotował i poprowadził premiery „Traviaty” G. Verdiego, „Czarodziejskiego fletu” W.A. Mozarta i „Carmen” G. Bizeta. W latach 2009–2015 był drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W latach 2004–2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). W lipcu 2015 roku wystąpił w Royal Opera House w Londynie, dyrygując koncertowym wykonaniem opery „Cities of Salt” Z. Jabri. W grudniu 2011 roku poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie „Króla Rogera” K. Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Współpracował z Operą Bałtycką, gdzie dyrygował spektaklami „Salome” R. Straussa i „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, a także poprowadził premierę spektaklu „Skrzypce Rotszylda”/ „Gracze” (B. Fleischmanna i D. Szostakowicza/D. Szostakowicza i K. Meyera). Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie przygotował i poprowadził premierę „Potępienia Fausta” H. Berlioza, a także z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie poprowadził „Aidę” G. Verdiego.

Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. W kwietniu 2016 roku rozpoczął również współpracę z Teatrem Bolszoj w Moskwie.